Diyarbakır Uçak Bileti 643 TL’den başlayan fiyatlarla

Nereden
Plane
Marker
Calendar
User
1
0
0
Diyarbakır Uçuşu
Diyarbakır Uçuşu
Diyarbakır Şehrinde Bulunan Havalimanları
En Ucuz Fiyatlı Rota
En Ucuz Havayolu
Popüler Havayolları
643 TL

Diyarbakır kalkışlı en çok uçuş yapılan ülkeler


Diyarbakır Genel Uçuş Bilgileri

Bugünü takip eden 4 aylık zaman diliminde en ucuz tek yön 3 uçuş alternatifi: Antalya Diyarbakır 643 TL , İstanbul Diyarbakır 699 TL , İzmir Diyarbakır 739 TL .

Yine aynı zaman diliminde en ucuz gidiş dönüş 3 uçuş alternatifi: İzmir Diyarbakır 1,749 TL , İstanbul Diyarbakır 2,137 TL .

En ucuz Diyarbakır uçak biletini sunan havayolu şirketi: SunExpress

Diyarbakır uçak bileti almak için en ucuz ay Mart ayıdır. Uçak biletlerine olan talebin arttığı Temmuz ayı ise Diyarbakır uçuşu yapmak için en pahalı ay olarak karşımıza çıkıyor.

En uygun Diyarbakır biletlerini seyahatinize en az 12 gün kala bulabilirsiniz.

Diyarbakır uçuşu bulunan havayolu: THY , Pegasus , SunExpress , Corendon Airlines , Easyjet , SunExpress Deutschland , RyanAir , Easyfly , Skytaxi .

Diyarbakır Uçak Bileti İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

RotaRadar kullanıcılarının yaptığı uçak bileti aramalarında bulunan en uygun fiyatlı tek yön uçuş 16 Aralık 2022 tarihinde Antalya Diyarbakır arasında olup 643 TL’dir. En ucuz gidiş dönüş uçak bileti ise 23 Aralık 2022 tarihinde İzmir Diyarbakır arasında 1,748.68 TL olarak karşımıza çıkmakta.
Diyarbakır şehrinde 1 havalimanı vardır: Diyarbakır Havalimanı
Aktarmasız direkt bir uçuş 1 sa 5 dk sürmektedir.
Diyarbakır şehrine uçmak için en ucuz ay Mart ayıdır.
THY, Pegasus, SunExpress Diyarbakır şehrine aktarmasız uçan havayollarıdır.
RotaRadar partner acentelerinin uluslararası birçok noktada biletleme yetkisi bulunuyor. Bu acenteler ile yapılan kapsamlı işbirlikleri sayesinde kullanıcılar farklı pazarlardaki promosyonel uçak bileti fırsatlarından yararlanabilir. Böylece Diyarbakır uçak biletleri diğer sitelere kıyasla daha ucuz fiyatlarla satın alınabilir.

Diyarbakır Uçak Bileti Fiyatları

En ucuz Diyarbakır uçak bileti Rotaradar’da. Tek bir arama ile tüm uçuş alternatiflerini ücretsiz karşılaştırın. En uygun Diyarbakır biletlerini bulun!


Rota Fiyat
Antalya - Diyarbakır 643 TL
İstanbul - Diyarbakır 699 TL
İzmir - Diyarbakır 739 TL
Trabzon - Diyarbakır 1,981 TL
Denizli - Diyarbakır 1,985 TL
Gaziantep - Diyarbakır 3,307 TL
Tokat - Diyarbakır 14,242 TL

Diyarbakır Hakkında Genel Bilgiler

Türkiye'nin en kalabalık 12. şehri olan Diyarbakır Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin orta kısmında yer alır. Doğudan Batman ve Muş, batıdan Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya, kuzeyden Elazığ ve Bingöl, güneyden ise Mardin ile komşu olan Diyarbakır'a gitmek için en ucuz Diyarbakır uçak biletini size uygun kampanyalar ile rotaradar.com adresinden alabilirsiniz.  En ucuz Diyarbakır uçak bileti için size özel kampanyalar Rotaradar’da sizi bekliyor.

17 ilçesi bulunan Diyarbakır, yaklaşık 9000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Tarih boyunca farklı pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, pek çok medeniyetin de geçiş yolunda yer almış olan Diyarbakır bugün farklı kültürlerin ev sahipliğini yapmaya devam etmektedir. Yapılan araştırmalar şehrin tarihinin Yontma Taş Devri’nden başladığını göstermektedir. Pek çok büyük antik uygarlık kalıntısı yok olmuşken Diyarbakır 5000 yıldır dimdik ayaktadır. Volkanik Karadağ'ın eteklerine kurulu olan kent 33 kavmin tarihsel izlerini taşımaktadır.

Diyarbakır'da Gezilecek Yerler

Yüzyıllardır farklı kültürlere ev sahipliği yapan, bir çoğunun da geçiş yolunda yer alan Diyarbakır'da gezilecek yerler oldukça fazladır. Pek çok tarihi kaleler, köprüler, hanlar ve kervansaraylar gezmeniz için sizi bekliyor.

Ulu Camii MS 639 yılında İslam Ordularının Diyarbakır'ı fethetmesiyle birlikte Mar-Toma Kilisesi’nin camiye çevrilmesi ile kurulmuştur. Diyarbakır'da bulunan en eski camilerden biridir. İslam alemi için beşinci Harem-i Şerif diye kabul edilen caminin duvarları birçok uygarlığın kitabesini bulundurmaktadır. Camiyi farklı dönemlerde yapılan yapılar topluluğu oluşturur. Ulu Camii iki cami Hanefiler ve Şafiler olarak iki camii, Mesudiye ve Zinciriye olarak iki medrese, doğu batı maksuresi, külliye ve dikdörtgen avludan oluşur. Üç farklı girişi vardır. Bu kapılardan biri olan Mesudiye Medresesi’ne açılan kapıda meşhur bir güneş saati yer alır. Yaklaşık 800 yıllık saati sibernetiğin mucidi olarak değerlendirilen El-Cezeri yapmıştır.

Diyarbakır'da mutlaka görmeniz gereken bir başka eser olan Behram Paşa Camii, Diyarbakır Valisi olan Behram Paşa tarafından 1572’de Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. Tek kubbesi olan caminin inşaatında kullanılan teknik bugün bile mühendisleri şaşırtmaktadır. Caminin iç süslemelerini 16. yüzyılda üretilen İznik çinileri oluşturmaktadır.

Balıkçılar Semti’nde bulunan ve değişik isimlerle de anılan Şeyh Mutahhar Camii, ünlü dört ayaklı minaresi yüzünden halk arasında Dört Ayaklı Minare Camii olarak anılır. Tek parça taş sütun üzerine dörtgen olarak inşa edilen yapı, Anadolu'da bulunan dört ayaklı tek minare örneğidir. Bu dört ayak, dört islam meshebini temsil etmektedir. Akkoyunlulardan kalan en önemli anıt eserdir.

Ulu Camii'nin kuzeyinde bulunan Mesudiye Medresesi Diyarbakır'da inşa edilen ilk büyük medrese olma özelliğini taşır. Kitabelerinden anlaşıldığı üzere 1194’te Artuklu Melikül Mesut Kutbudin Ebu Muzaffer Sokman zamanında inşa edilmeye başlanmıştır. Anadolu’da ilk üniversite olarak kabul edilen medresenin içindeki kitabeler ve motiflerden oluşan önemli sanat eserleri vardır.

Sur içinde bulunan Meryem Ana Kilisesi 3. yüzyıldan bu yana ayaktadır. Ortodoks Süryanilerin olan kilise hala faal durumdadır. Geç Roma Dönemi’nden kalma kapısı ve mihrabıyla dikkat çekmektedir.

Ulu Camii’nin devamında olan Zinciriye Medresesi’nde 1934 yılında açılan Arkeoloji Müzesi Diyarbakır'ın ilk müzesidir. Müzede Neolitik Çağ’dan başlayarak sırasıyla Eski Tunç, Asur, Urartu, Helenistik Roma, Bizans, Artuklu, Selçuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı dönemi eserleri sergilenmektedir.

Tarihi Diyarbakır Evlerinin en mükemmel örneklerinden olan Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, 1910 yılında şairin kendisinin de doğduğu evdir. Müzede şairin eserlerinin orjinal yazmaları, kitapları ve eşyaları sergilenmektedir.

Yine Diyarbakırlı bir yazar olan Ziya Gökalp'in evi de bugün müzeye çevrilmiş durumdadır. İçinde Gökalp'in eşyaları, kitapları, yöresel ve etnografik eşyalar sergilenmektedir.

Biz saymakla bitiremedik, inanın daha görülecek çok yer var; Deliller Hanı, Hasan Paşa Hanı, Sülüklü Han, Malabadi Köprüsü ve Diyarbakır Kalesi mutlaka görmeniz gereken diğer merkezlerdir.

Diyarbakır Mutfağı

Ne desek ki, hangisini saysak? Hem gözünüz doyacak hem de karnınız. Binlerce yıllık tarihinde ev sahipliği yaptığı kültürlerin izlerini tasıyan Diyarbakır mutfağında Araplardan Ermenilere, Kürtlerden Türklere, Süryanilerden Yahudilere, Zazalara kadar herkesin lezzetlerini bulacaksınız. Çiğ köfte, lahmacun, kaburga dolması, keşkek, lebeni, içli köfte, meftune, ciğer kebabı, sütlü nuriye ve kadayıf yemeden sakın geri dönmeyin üzülürsünüz.

Diyarbakır Uçak Bileti Nereden Alınır?

Siz sadece karar verin ve rotaradar.com adresine gelin. En uygun fiyatlı Diyarbakır uçak bileti Rotaradar tarafından sizin için ayrıldı. En ucuz Diyarbakır uçak biletini bulacağınız tek adres rotaradar.com sizi bekliyor.